A. Overzicht van nieuwe in-depth artikelen:
(vakblad-artikelen van meerdere pagina's!)
1. Lean6S: Shell Nederland optimaliseert end-to-end
Case: Shell
2. Worldcl.: Het belang van "logistiek gerichte" R&D !*
Cases: BMW, Elcon, Ricoh, Barco & Philips.
*) Om dit artikel te lezen is kostenloze registratie noodzakelijk.
3. Lean: Lean-virus verpreidt zich door St Elisabeth Ziekenhuis*
Case: St Elisabeth Ziekenhuis
*) Om dit artikel te lezen is kostenloze registratie noodzakelijk.
4. Lean: The Birth of Lean (boekbespreking & recensie)*
Case: Toyota
*) Om dit artikel te lezen is kostenloze registratie noodzakelijk.
5. TPM: Efficiëntere productie van chocoladehagel
Case: Delicia
Samenvattingen van bovenstaande artikelen staan hieronder, meer artikelen vindt u via de voorgaande editie van de nieuwsbrief, via het nieuwsbriefarchief, en natuurlijk ook op de site.
Heeft u zelf een onderwerp-suggestie of een case voor een vakblad en/of de site? Mail ons!
B. Samenvattingen nieuwe vakblad-artikelen over continue verbetermethodes*:
(*Lean, SixSigma, TPM, RCM, TOC, QRM, Lean6S, WordClass)
1. Lean Six Sigma: Shell Nederland optimaliseert end-to-end

De fabrieken van Shell Nederland Chemie vormen een netwerk van vaten en kolommen. Het heeft daardoor weinig zin om één unit te optimaliseren, zonder rekening te houden te houden met aangrenzende activiteiten.
Dit geldt ook voor alle ondersteunende bedrijfsprocessen. Procesdenken, zo noemen ze dat bij Shell.
Om optimaal te presteren moet je daarom álle productie-, bedrijfs- en management-processen end-to-end in kaart brengen en voorzien van bijpassende Key Performance Indicatoren.
Wijkt de prestatie van een bepaald proces af, dan wordt gebruik gemaakt van Lean Six Sigma.
Lean om het proces efficiënter te maken, en Six Sigma om te streven naar een constante kwaliteit.
Tussen 2004 en 2008 leverde dat een besparing op van maar liefst 30 miljoen euro!
> lees verder
> meer over: Six Sigma / Lean / Lean Six Sigma
2. World Class: Het belang van "logistiek-gerichte" R&D !

^ Productie bij BMW. Hoe minder
carrosserie-varianten, hoe beter
Hoe voorkom je dat Research & Development met een product op de proppen komt, dat logistiek gezien onmogelijk in elkaar zit?
Door vanaf het begin in waardeketens te denken en meteen een complete productie- en distributieketen te ontwikkelen!
Hoe modulairder het product, des te gemakkelijker het is om een bijpassende Lean Supply Chain te ontwerpen.
In dit artikel maar liefst vijf case-besprekingen: BMW, Elcon, Ricoh, Barco en Philips.
> lees verder *
*) Om dit artikel te lezen is kostenloze registratie noodzakelijk.
3. Lean: Lean-virus verpreidt zich door St Elisabeth Ziekenhuis*

^ Werkoverleg neurologie
Het St Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg startte twee jaar geleden met de toepassing van Lean Thinking.
Niet in de vorm van grote, top-down geïnitieerde projecten, maar zoals het Toyota Production System ooit werd ontwikkeld: door het direct oplossen van dagelijkse problemen via trail-and-error, vanaf de werkvloer.
Op zogenaamde Verbeterborden kan iedereen, van verpleegkundige tot specialist, aangeven welk probleem hij of zij heeft gesignaleerd. Vervolgens wordt samen met de rest van het team van de betrokken afdeling een aanpak bedacht, om dit probleem meteen bij de bron aan te pakken.
Daarna wordt dit idee in de praktijk uitgetest. Als het onverhoopt niet werkt, dan wordt iets anders geprobeerd. Als leidraad gelden de 14 Lean-principes die Jeffey Liker beschreef in zijn boek The Toyota Way.
> lees verder *
> zie ook: keuze-menu gezondheidszorg
*) Om dit artikel te lezen is kostenloze registratie noodzakelijk.
4. Lean: The Birth of Lean (boekbespreking & recensie)
De proefondervindelijke bouw van het Toyota Productie Systeem!

Ook Toyota ontkomt niet aan de gevolgen van de economische recessie. Toch blijft hun Toyota Productie Systeem (TPS) de heilige graal als het gaat om Lean manufacturing. Vandaag de dag is het extra interessant dat dit productiesysteem werd ontwikkeld vlak na een recessie, namelijk die van 1950 in Japan.
Er zijn veel bedrijven die het TPS wilden kopiëren, maar die daarin faalden. Eén van de oorzaken: Het TPS past zonder aanpassingen niet bij een andere productieomgeving!
De trail-and-error manier waarop Toyota het TPS ontwikkelde is daarom wellicht belangrijker (want herhaalbaarder!) dan dit productiesysteem zelf. Het boek “The Birth of Lean”, met interviews met onder andere de ex-Toyota topmannen Taiicho Ohno en Eiji Toyoda, geeft hierin inzicht.
Je zou denken dat de Toyota-managers het TPS ontwikkelden volgens een vooropgezet plan. De interviews bewijzen echter het tegendeel!
De ontwikkeling was een kwestie van trial-and-error, gedreven door een urgentie om maatregelen te nemen.
Slim lijkende concepten, gezien bij andere bedrijven, werden uitgetest op de werkvloer en vervolgens aangepast aan de specifieke situatie bij Toyota.
Het lezen van “The Birth of Lean” is beslist een aanrader. Niet zozeer vanwege de diverse Lean-tools, daarvoor bestaan er betere (naslag) werken. De grootste waarde bestaat uit de vele management-tips die je uit het boek kunt destilleren. Hoe ontsluit je de kennis van je eigen medewerkers, zodat je sámen met hen een – steeds beter én voor jouw bedrijf op maat gesneden - productiesysteem kunt ontwikkelen? Daarop geeft dit boek vele antwoorden!
Ook valt de langdurige betrokkenheid van productie-medewerkers én (top-)managers op: feitelijk is het lifetime-employment, tenzij. Ik kan me niet aan de indruk ontrekken dat als dat ook in het bankwezen had gegolden, dat we dan nu geen kredietcrisis hadden!
> lees verder*
*) Uitgebreide recensie van The Birth of Lean inclusief onze analyse.
Om deze boekbespreking te lezen is kostenloze registratie noodzakelijk.
5. TPM: Efficiëntere productie van chocoladehagel bij Delicia

^ Productie van hagelslag.
Delicia vergroot de efficiency
met TPM én de bottlenecktheorie
Om processen te kunnen verbeteren, moet je eerst goed weten (en kunnen meten!) waar je nu staat. Dit bepaalt namelijk mede, met welke verbetermethode het beste kan worden begonnen.
In 2005 ging Delicia, zonder zo’n gedegen voorbereiding, van start met de Philips-variant van Six Sigma.
Later bleek TPM echter beter bij het bedrijf te passen. Niet alleen is die methode toegankelijker voor de werkvloer, ook sluit Total Productive Maintenance beter aan bij het primaire doel: productiviteitsverbetering.
Bij het selecteren van de meest urgente verbeterprojecten wordt gebruik gemaakt van de Theory of Constraints (TOC), de bottlenecktheorie.
> lees verder
C. Korter nieuws
Verslag vakbeurs "Transport & Logistiek": meten is weten
Wat speelt er in de transportwereld in recessietijd? Josanne Heeroma zocht het uit !
> lees verder
Nieuw menu boek besprekingen !
Op onze site bespreken wij regelmatig boeken: wat staken wij daarvan op, en nog belangrijker: in hoeverre kan het lezen u helpen om een world class organisatie te worden?
Vanaf nu vind u al onze boekbesprekingen via een handig keuze menu.
> lees verder
Het laatste nieuws (ook over nieuwe vakbladartikelen) staat altijd op onze nieuwspagina. Bezoek dus regelmatig onze site !
Hoe lever ik een expert-artikel aan?
|